A Vitamini Nedir?

Besleyici A vitamini vücudumuz için hayati önem taşır. A Vitamini, vücuttaki görme, cilt, hücre işlevi, normal bağışıklık sistemi işlevi ve demir metabolizmasını desteklemeye yardımcı olur. Normalde yiyeceklerimizden A vitamini alırız. Ve iki tür A Vitamini bulunur:

Daha Fazla Göster
Sıralama seçin
Tükenenleri Gösterme
Toplam 13 ürün görüntüleniyor.

Retinoidler

İlk tip, et ve süt ürünlerinde bulunan retinoidlerdir - en yaygın olarak retinoldür.

Karotenoidler

İkinci tip, havuç dahil olmak üzere meyve ve sebzelerde bulunan beta-karoten gibi karotenoidlerdir.Vücudumuz retinoidlerden A vitaminini hemen kullanabilirken, retinoid yapmak için önce karotenoidleri işlemesi gerekir. Her iki durumda da, hem et yiyenler hem de veganlar gibi bitki temelli diyet uygulayanlar, A vitamini gereksinimlerinin çoğunu - hepsini olmasa da - iyi dengelenmiş bir diyetten alabilirler. Karaciğerimiz daha sonra kullanmak üzere A vitamini depolar.

A Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

<Öğününüzde daha fazla retinoid almak için bol miktarda balık (somon gibi yağlı balıklar özellikle iyidir), süt ürünleri (süt, yoğurt, tereyağı ve peynir, yumurtayı tercih edebilirsiniz. Veganlar ve bitki temelli diyet uygulayanlar için bol miktarda havuç, domates, tatlı patates, lahana ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketin. Meyveler ayrıca, özellikle mango, kayısı ve erik gibi büyük bir karotenoid kaynağı olabilir.

A vitamini eksikliği

Yeterli A vitamini almamak, bağışıklık sistemimiz için sorunlara neden olabilir.A vitamini eksikliği berlitileri arasında zayıf gece görüşü, hastalanma ve anemiye yatkınlığın artması yer alabilir.

Cilt ve diş etleri için A vitamini


A vitamininin cilde faydalı olduğu bilindiğinden, cilt bakımı markaları, ürünlerinde bir bileşen olarak düzenli olarak "retinol" reklamını yapar. Cilt bakımında ekstra A vitamini kullanmanın faydalarının arasında ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü yumuşatmak; Cilt hücrelerini peeling ve gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olur.

Gözler için A vitamini

Karotenoidler gözlerde toplanır ve neredeyse güneş gözlüğü gibi davranır, aksi takdirde retina hücrelerine zarar verebilecek zararlı mavi ışınları güneş ışığından emer.Karotenoidler olmadan, özellikle loş ışıkta zayıf görme geliştirebiliriz. Havuç, vücudun A vitamini yapmak için kullandığı beta-karoten ile doludur. A vitamini takviyesi kullanmak isterseniz kapsül, tablet , ampul gibi bir çok formu bulunmaktadır. eczacin.com dilediğiniz vitamini uygun fiyata temin edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.