Sıralama seçin
Tükenenleri Gösterme
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

Demir Vitamini

Tüm vitaminler vücudun fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için önemlidir. Demir vitamini de bunlardan bir tanesidir. Demir eksikliği toplumda sıklıkla görülebiliyor. Bunda pek çok faktör etkili olabiliyor. Demir eksikliği sağılığı ciddi anlamda tehlikeye sokabiliyor. Bu nedenle uzmanlar diğer vitaminlerde olduğu gibi demir vitamini de yeterli miktarda alınması gerektiğini söylüyor. Demir eksikliği yaşanmaması için birtakım demir minerali içeren gıdalar düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Ancak bazı durumlarda demir minerali yeteri kadar alınamayabiliyor. Bu gibi durumlarda doktor tarafından önerilen takviye gıdalarda kullanılabilir. Bu anlamda farklı demir vitamini takviye gıda çeşidi bulunuyor.

Demir Vitamini Nedir?

Demir minerali vücut tarafından üretilmemektedir. Bu sebeple bu minerali diyetle, yeterli miktar ve sıklıkta dışarıdan alınması gerekir. Demir eksikliği gebelik, adet dönemi gibi durumlarda sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Diğer vitaminlerde olduğu gibi demir mineralinin de yeterli düzeyde alınması sağlıklı bir bünye için gereklidir. Yapılan araştırmalarda toplum içerisinde kadınların %35’inde, erkeklerin ise %20’sinde demir eksikliği olduğu belirlenmiştir.

Demir eksikliği kırmızı kan hücrelerinin yani alyuvarların azalmasına sebebiyet verir. Bunun sonucunda kansızlık dediğimiz yani anemi ortaya çıkar. Demir eksikşiği anemisi dünya birçok kişi tarafından sık olarak görülmektedir. Demir eksikliği sadece yeterli demir minerali almamayla değil demirin yeteri kadar emilmemesinden de ortaya çıkabilir.

Demir eksikliği nedenleri arasında yeterli beslenmeme gelir. Yani aşırı diyet kısıtlamaları ile birlikte sebze, et yenmemesi buna neden olabilir. Bununla beraber sindirim sistemine giren besinlerle giren demirin yeterli derecede emilmemesi de demir eksikliği sebebidir. Buna yol açan olay ise bağırsak, mide ameliyatları gibi nedenler sayılabilir. Aşırı kan kaybı görülen durumlarda demir eksikliği ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda adet döneminde yoğun kanama olması sebebiyle demir eksikliği görülebilir.

Demir eksikliği belirtileri ise pek çok farklı şekilde kendisini gösterebilir. Örneğin nefes darlığı, baş dönmesi, baş ağrısı, algıda güçlük, öğrenmede güçlük, huzursuz bacak, yutma güçlüğü, saç ve cilt problemleri, kırılgan tırnaklar vb. en sık görülen belirtilerdir.

Demir Vitamini Faydaları

Demir mineralini pek çok gıdadan almak mümkündür. Bu gıdalar pek çok nedenden ötürü ortaya çıkan demir eksikliğini gidermenin yollarındandır. Örneğin bol meyve, sebze, aşırı olmamak kaydıyla kepekli tahıl çeşitleri, balık, kırmızı et, yağlı süt ürünleri, nohut, kuru fasulye, kuru erik, fındık, deniz ürünleri, kabak, bal, pekmez, çekirdeksiz üzüm, yumurta, barbunya, börülce, c vitamini yönünden zengin gıdalar, patates, bezelye tüketerek demir eksikliğinin önüne geçmek mümkün olabilir.

Bu gıdalar yeteri kadar tüketilmezse demir eksikliği görülebilir. Ancak her daim bu gıdaları yeterli derecede almak mümkün değildir. Birtakım hastalıklar nedeniyle tüketilemeyen gıdalar olabilir. Ya da her daim bu gıdaları düzenli şekilde tüketmek zor olabilir. Bu gibi durumlarda ise doktorunuzun da önerisiyle takviye gıda olarak demir almanız mümkün olabilir. Takviye gıdalar normal beslenmenin desteklenmesine olanak sağlayan yan ürünlerdir.

Normal beslenme rutini ile birlikte doktorun da önerisi ile kullanılacak takviye gıdalar sayesinde demir eksikliğinin önüne geçme mümkün olabilir. Takviye gıda, demir vitamini markaları arasında Hyper Floradix, Newvit, Venatura Kids, Zade Vital gibi çeşitler sayılabilir. Bu demir vitamini takviye gıda ürünleri doktorun önerdiği yeterli dozda alındığı takdirde normal beslenmenize destek verebilir.

Demir Vitamini Fiyatları

Demir vitamini fiyatları aldığınız markaya ya da ürünün boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Takviye gıda fiyatları özellikle içeriği ile fiyat farklılığı gösterebilir. Öncelikle ürünleri tek tek inceleyebilir, ihtiyacınız dahilinde bir demir takviye gıdaya yönelebilirsiniz. Demir vitamini fiyatları ürüne göre hemen her bütçeye uygun seçeneklerle tüketicilere sunulmaktadır. Markaya, içeriğine ve kullanım önerilerine göre siz de ihtiyacınız olan demir vitamini destek gıdalarını tercih edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.