Sıralama seçin
Tükenenleri Gösterme
Toplam 344 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 6 ... 11 ... 23

Multivitaminler

Günlük hayat ve iş hayatının koşuşturması içinde hemen hemen herkes yorgun düşebilmektedir. Okul temposundaki öğrenciler de dahil olmak üzere pek çok insan bu koşuşturma esnasında yıpranmış hissetmektedir. Böyle durumlarda yiyeceklerden alınan vitamin ve mineraller yeterli gelmemektedir. Hemen hemen herkes bazı dönemlerde multivitamin takviyesine ihtiyaç duymaktadır.

Multivitaminler, diğer bileşenlerle birlikte birçok farklı vitamin ve minerali içerisinde bulunduran takviye ürünlerdir. Vücut direncinin yeniden kazanılması, hastalıklara karşı kalkan oluşturmak gibi pek çok amaç için kullanılmaktadırlar. Multivitaminler, beslenme düzeninde besinlerle birlikte alınamayan vitaminlerin bir arada bulunması halidir. Multivitaminler, ilaç kategorisine girmeyen takviye ürünleridir.

Multivitaminler içerisinde birden fazla vitamin ve mineral bulunmaktadır. Markaya bağlı olarak değişkenlik gösterse de genel olarak; A vitamini, B vitamini, C vitamini, D vitamini, çinko, kalsiyum, demir, B12 ve OMEGA – 3 içermektedirler. Bu vitaminler kansızlık, yorgunluk ve hafıza kaybı da dahil pek çok konuda önleyici etki gösterirler. Bununla beraber cilt sağlığı, göz sağlığı ve bağışıklık sistemi için de yararlı özellik gösterirler.

Her besin maddesinin kullanımında miktar ve düzey önem arz etmektedir. Bu nedenle multivitamin kullanımında da doğru doz önemlidir. Vücuda yeteri kadar alınan multivitaminler, pek çok olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Vücut fonksiyonlarının hemen hemen hepsine faydalı etkilerde bulunan multivitaminlerin faydalarını sıralamak istersek:

 • Bağışıklık sisteminin korunmasını ve bağışıklık hücrelerinin gelişimine yardımcı olmaktadır.
 • Kan oluşumunu destekleyerek kansızlık nedeniyle oluşan sorunları azaltmaktadır.
 • Metabolizmaya katkı sağlaması nedeniyle enerji verici özellik göstermektedirler.
 • Yaşlanma riskini azaltmaktadır.
 • Vücutta eksik olan besinlerin tamamlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kalp sağlığını korumaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadırlar.
 • Kemiklerin korunması ve güçlenmesi için destek olmaktadır.
 • Protein ve glikojen üretimine katkı sağladığı için genel vücut sağlığını geliştirmektedirler.
 • Bazı araştırmalar neticesinde sadece bedensel değil ruhsal sorunlara da iyi geldiği ortaya çıkmıştır.
 • Yetişkin ve çocuklarda hafızayı güçlendirici etkisi bulunmaktadır.
 • Cilt ve saç problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Genel göz sağlığını geliştirmekte ve katarakt riskini azaltmaktadırlar.

Bunca faydaya sahip olan multivitaminler, oldukça kolay bir kullanım sağlamaları nedeniyle de çokça tercih edilmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu besin, vitamin ve mineralleri ağız yoluyla takviye eden multivitaminler, farklı çeşitlerle satışa sunulmaktadır. Tablet halinde, kapsül halinde, çözünen halde, toz ve sıvı halde olabilen multivitaminler, yapı çeşidine göre farklı kullanım şekillerine sahiptir.

Multivitamin kullanımı yaşa ve cinsiyete göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle kullanımın doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Doz ayarlaması ve kullanımın kişiye göre belirlenmesi doktor tarafından yapılmaktadır. Genel olarak ise şu şekilde kullanılmaktadırlar:

 • Hap şeklinde yutularak.
 • Suda çözünen efervesan formda eritilerek.
 • Çeşitli gıdalara damlatılarak.
 • Kapsül şeklinde alınarak.

Multivitaminler, doktor kontrolünde kullanılması gereken takviyeler olduğu için dozunu ve günde kaç kez kullanılması gerektiğini net bir şekilde öğrenmek gerekmektedir. Yapılan tahliller sonucunda vücuda ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin takviye edilmesi gerekmektedir.

Multivitamin Çeşitleri

Multivitaminler, metabolizmanın doğru çalışması için gereken vitamin ve minerallerin doğru oranlarda vücuda takviye edilmesini sağlayan doğal ürünlerdir. Kişilerin ihtiyaçları ve eksikliklerine göre takviye edilmesi gerektiğinden, doz ve miktar ayarlaması oldukça önemlidir. Bununla beraber kullanılacak olan çeşit de önem arz etmektedir. Multivitaminler; yaş, cinsiyet ve kullanım amacı gibi nedenlerle çeşitlere ayrılmaktadır.

 • Erkekler İçin Multivitamin: Cinsiyet farklılıkları bedensel olarak da etkisini göstermektedir. Kadın ve erkek bedeni pek çok konuda ayrışmaktadır. Bu nedenle ihtiyaçlar da bu düzeyde farklılık göstermektedir. Erkekler için bazı vitamin ve mineraller hayati önem arz ederken, kadınlar için gerekli olmayabilir. Bu nedenle erkekler için üretilen multivitaminler mevcuttur. A, C, D, E, K ve B grubu vitaminlerin tamamını içeren bu ürünler, bakır, demir, çinko ve selenyum gibi maddelerin de takviye edilmesini sağlamaktadır. Erkek metabolizmasına uygun olarak üretilmeleri sayesinde kas kütlesini geliştirici etli göstermektedirler.
 • Kadınlar İçin Multivitamin: Kadın metabolizmasının ihtiyaç duyacağı tüm vitamin ve mineralleri sağlamaktadırlar. Özellikle kemik erimesi gibi problemlerin önüne geçmesi adına kalsiyum içermektedirler. Bununla beraber A, C, E, D, K ve B grubu vitaminleri ideal oranda kadın vücuduna kazandırmaktadır. Molibden, vanadyum ve manganez gibi kadın vücudu için önemli olan mineralleri de sağlamaktadır.
 • Çocuklar İçin Multivitamin: Gelişim ve büyüme çağı, insan vücudunun en çok besine ihtiyaç duyduğu çağ olarak bilinmektedir. Bu nedenle çocukların gelişimini doğru bir şekilde sürdürmesi için besinlerden alacağı vitamin ve mineralleri yeterli düzeyde alması gerekmektedir. A, B, C, D, K ve B grubu vitaminlere ek olarak demir ve selenyum gibi mineralleri de içeren en iyi multivitaminler, çocuklar için üretilmektedir.

Multivitamin Fiyatları

Besin takviyesi ve mineral desteği için kullanılan multivitaminler, çeşitli fiyat aralıklarına sahip ürünlerdir. Fiyat çeşitliliği oluşmasının nedeni içerik kalitesi, marka ve gramaj olarak gösterilebilir. Kullanılan bileşenlerin sayısı ve kalitesi de fiyatlandırma sistemini etkilemektedir.

En iyi multivitaminler, içeriğinde en fazla mineral ve vitamin olanlar olarak düşünülmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus her bedenin farklı ihtiyaçları olmasıdır. Doktor kontrolünde en uygun doz ve özelliklerdeki multivitaminler tercih edilmelidir. Fiyatlar genel olarak değişkenlik gösterse de genel olarak bütçe dostu bir yapıya sahip olan multivitaminler, çokça tercih edilen takviye ürünlerdir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.