D Vitamini

Güçlü ve sağlıklı kemikleri desteklemekten bağışıklık sisteminizi korumaya kadar, D vitamini vücuttaki çok sayıda işlev için çok önemlidir.

Daha Fazla Göster
Sıralama seçin
Tükenenleri Gösterme
Toplam 46 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

D Vitamini Nedir?

D vitamini,vücudun  güçlü kemikler ve dişler için gerekli olan kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Kanınızda, kemik sağlığını korumak için birlikte çalışan kalsiyum ve fosforun emilmesi ve kullanılması için D vitamini gereklidir. Ancak D vitamini sadece kemiklerle ilgili değildir, aynı zamanda kas fonksiyonu ve bağışıklık sağlığı için de önemlidir.

D vitamini eksikliği özellikle kış aylarında görülmektedir. Bunun sebebi d vitaminin oluşturulmasında vücudun güneş ışığına ihtiyaç duymasıdır.

Vücudun ihtiyaç duyduğu d vitamini miktarı belli bir  yaşın üzerindeki tüm yetişkinler ve çocuklar günde 10 mcg civarındadır. Buna hamile ve emziren kadınlar da dahildir. Bir yaşın altındaki bebeklerin günde 8,5 mcg D vitaminine ihtiyacı vardır.

D vitamini ekskliği belirtileri olarak  genel yorgunluk ve halsizlik hali, denge problemi ve kuvvet kaybı, sürekli ısınamama ve üşüme problemi,  sürekli değişen ruh hali, tırnak ve saç dökülmesi, gözaltlarında morarma gözlemlenebilmektedir.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitamini nelerde bulunur sorusunun cevabı olarak, yağlı balıklar, yumurtalar, mantarlar ve güçlendirilmiş yiyecekler gibi bazı yiyeceklerde güneş ışığının yanı sıra D vitamini de bulunur.

Özellikle Ekim-Mart ayları arasında D vitamini takviyesine ihtiyaç duyulabilmektedir. Örneğin vücudunuz yeterince güneş ışığını emmiyorsa - örneğin daha koyu teniniz varsa- yıl boyunca D vitamini takviyesi almanız önerilir.

D vitamini eksikliğini gidermek amacıyla pek çok d vitamini takviyesi mevcuttur. Bu takviyelerin damla, ampul, tablet, kapsül, şurup gibi formları bulunmaktadır.

Sitemizden dilediğiniz d vitamini takviyesini uygun fiyatlarda temin edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.